X
تبلیغات
پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی سمنان - شهید نواب صفوی

پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی

وب نوشت پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی شهرستان سمنان

نوابیون پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی

نوابیون

در این دنیا افتخارم این است كه خود بسیجیم./امام خمینی.ره

شهید نواب صفوی نواب

شهید سید مجتبی نواب صفوی

امام خامنه ای در وصف شهید نواب: سلام بر آن پیشاهنگ جهاد و شهادت در زمان ما

سید مجتبی میرلوحی نواب صفویحضرت آیت الله خامنه ای اولین دیدار با شهید ˈسید مجتبی نواب صفویˈ را جزو روزهای فراموش نشدنی زندگی خود دانسته و فرمودند: اولین جرقه های انگیزش انقلاب اسلامی به وسیله نواب در من به وجود آمد و هیچ شکی ندارم که اولین آتش را در دل ما نواب روشن کرد.سید مجتبی میرلوحی (۱۳۰۳ تا ۲۷ دی ۱۳۳۴) معروف به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ در خانواده ای روحانی و اصیل و در خانه محقری در خانی آباد تهران قدم به عرصه ی وجود گذاشت.پس از درگذشت پدرش زیر نظر عمویش بزرگ شد. نواب نام خانوادگی مادرش بود که خودش آن را برگزید.

تحصیلات

سيدمجتبي در 7 سالگي وارد دبستان حكيم نظامي شد و سپس در مدرسه صنعتي آلماني‌ها به تحصيل ادامه داد. او همزمان در يكي از مساجد خاني‌آباد نو به فراگيري دروس ديني نيز مشغول شد. در 1322 سيدمجتبي به استخدام شركت نفت درآمد و پس از مدت كوتاهي به آبادان منتقل شد. مدتي بعد برخورد شديدي از سوي يكي از متخصصين انگليسي شركت نفت با يكي از كارگران صورت گرفت كه به دنبال آن، نواب كارگران را به اعتراض و اجراي قصاص دعوت كرد.


سید مجتبی میرلوحی

 با دخالت پليس و نيروهاي نظامي، اعتراضات سركوب شد. نواب نيز فرار كرده و شبانه به وسيله قايق از آبادان به سوي بصره و سپس نجف روانه شد. پس از ورود به نجف اشرف، بدون کوچکترین درنگی به فراگیری مقدمات پرداخت و در مدرسه «قوام» نجف اقامت گزيد و از همان روزهای نخست، دوستي و رابطه نزديكي با علامه اميني ـ كه در يكي از حجره‌هاي فوقاني مدرسه، كتابخانه‌اي تأسيس كرده و در حال تأليف اثر مشهور خود ـ الغدير ـ بود، برقرار كرد. همچنین برای امرار معاش به ساخت و فروش عطر روی آورد. او در آنجا تحصیلات دینی خود را ادامه داد.2و3و4و5
نام‌ دیگر     سید مجتبی نواب صفوی
زادروز    ۱۳۰۳ خورشیدی
محلهٔ خانی‌آباد نو , تهران

آرامگاه
وادی‌السلام قم
فعالیت سیاسی بنیان‌گذار تشکیلات فدائیان اسلام

همسر
نیره السادات احتسام رضوی
فرزندانسه فرزند
درگذشت   ۲۷ دی ۱۳۳۴
تیرباران در لشگر ۲ زرهی , تهران

تشکیل جمعیت فداییان اسلام

وی پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آیت ‏الله سیدابوالحسن اصفهانی برای مبارزه با کج‌روی‏‌ها و کج‌اندیشی‌ها به ایران آمد و «جمعیت فداییان اسلام» را تشکیل داد. ترور وابستگان استعماری مانند احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‏‌های سیاسی این جمعیت است.

مبارزه با حکومت دکتر مصدق

شهید نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخاست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود.

شهادت

سرانجام نواب صفوی به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه ۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی تیرباران شد و به خیل شهدا پیوست. بدین ترتیب پرونده ده سال فعالیت سیاسی و اجتماعی جمعیت فداییان اسلام بسته شد و جنایت دیگری در پرونده سیاه خاندان پهلوی ثبت گردید.

نواب صفوی

نواب صفوی در حال اذان گفتن دقایقی قبل از اجرای حکم اعدام

» لینک های مرتبط: عکس دختر شهید نواب | زندگینامه شهید نواب صفوی | مجموعه تصاویر شهید نوابتصاویر شهید سیدمجتبی میرلوحی تهرانی(نواب صفوی)
گالری عکس شهید نواب صفوی


شهید نواب صفوی

آلبوم تصاویر شهید نواب صفوی
در ادامه مطلبای بشر راست بگو و به خدای عزیزت وفادار باش.

به خود آی و ببین اگر آنی خدا با تو بی وفایی می كرد چه می شد و چه می شدی؟

اگر عظمت، آسایش، همه چیز وهمه چیز را می خواهی راست بگو و به خدای عزیزت وفادار باش ...

شهید نواب صفوی

---
امروز در ادامه حوادث تروریستی روزهای گذشته بمبی در بازار سیف خرمشهر منفجر شد که به شهادت یک نفر و مجروحیت 36تن دیگر منجر شد .

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه از سران عرب منطقه خواست به جای توطئه چینی علیه انقلاب اسلامی به فکر مبارزه با اسرائیل باشند . آیت الله منتظری همچنین از سوء استفاده غرب از ابزار حقوق بشر به شدت انتقاد کردند .

دستگیری عامل بازداشت شهید نواب صفوی از دیگر اخبار امروز بود ، سرهنگ سیف الله معنوی اعتراف کرد به خاطر بازداشت شهید نواب 20هزار تومان پاداش گرفته بود .

خبر دیگر امروز که در صفحات اول روزنامه ها به آن اشاره شد شورش در زندان قصر است ، تعدادی از زندانیان به علت نبود هروئین دست به شورش برداشتند که این شورش به کشته و زخمی شدن سه نفر منجر شد .

انفجار بمب در بازار سیف خرمشهر

امروز صبح انفجار بمب، بازار سیف خرمشهر را به لرزه در آورد و بر اثر این انفجار یک نفر کشته و بیش از 36تن دیگر نیز مجروح شدند .(1)در چند روز گذشته میزان حوادث تروریستی در استان خوزستان به شدت افزایش پیدا کرده است . انفجار لوله های نفتی ، بمب گذاری در قطارها و دانشگاه ها و نیز حمله به دکل های مخابراتی از جمله حوادثی است که  در چند روز گذشته روزنامه ها در بررسی رویدادهای خوزستان به آنها اشاره کرده اند .

انتقاد شدید آیت الله منتظری از استفاده ابزاری غرب از حقوق بشر

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه امروز تهران کشورهای عرب منطقه را نصیحت کرد که به جای توطئه چینی علیه انقلاب اسلامی توان خود را مصروف مبارزه با  آمریکا بکنند .

ساعت 20 امشب زندانیان زندان قصر دست به شورش زده و چند تن از ماموران این زندان را به گروگان گرفتند . بلافاصله با ورود پاسداران، کنترل زندان به دست نیروهای انقلاب افتاد .

وی خطاب به کشورهای غربی نیز که از ابزار حقوق بشر علیه انقلاب اسلامی استفاده می کنند انتقاد کرده و گفت : آیا زنان و کودکان فلسطینی و لبنانی بشر نیستند و بشر آنهایی هستند که در ایران دیگران را کشته و امروز به مجازات می رسند ؟(2)

شورش معتادان در زندان قصر

ساعت 20 امشب زندانیان زندان قصر دست به شورش زده و چند تن از ماموران این زندان را به گروگان گرفتند . بلافاصله با ورود پاسداران، کنترل زندان به دست نیروهای انقلاب افتاد .زندانیان بند 5 زندان قصر که اغلب آنها را معتادان تشکیل می دهند به علت عدم دسترسی به هروئین و نیز جمع آوری هروئین های داخل زندان توسط ماموران دست به شورش زدند و این شورش از این بند به بندهای دیگر کشیده شد . (3) گفتنی است در این شورش 3نفرکشته و زخمی شدند .(4)

عامل دستگیری شهید نواب صفوی به دام افتاد

سرهنگ سیف الله معنوی مامور سابق شعبه دو آگاهی و عامل دستگیری شهید نواب صفوی توسط پاسداران کمیته لشگرک و با حکم دادستانی دستگیر شد .

آیت الله منتظری خطاب به کشورهای غربی نیز که از ابزار حقوق بشر علیه انقلاب اسلامی استفاده می کنند انتقاد کرده و گفت : آیا زنان و کودکان فلسطینی و لبنانی بشر نیستند و بشر آنهایی هستند که در ایران دیگران را کشته و امروز به مجازات می رسند ؟

سرهنگ معنوی اعتراف کرد : هنگامی شهید نواب صفوی را دستگیر کردم که او تازه وضو گرفته و به نماز ایستاده بود ، به ایشان حتی اجازه ندادم انگشتری که داخل حوض افتاده بود را بردارد .

وی ادامه داد : به خاطر انجام این ماموریت 20هزار تومان پاداش گرفتم ولی ناگزیر شدم این مبلغ را برای هزینه بیماری فرزندم خرج کنم . (5)

پی نوشت:

1- کیهان ، 14مهر 1358، صفحه 2

2- جمهوری اسلامی ، 14مهر 1358، صفحه 2

3- اطلاعات ، 14مهر1358، صفحه 1

4- کیهان ، 14مهر 1358، صفحه 2

5-  اطلاعات ، 14مهر1358، صفحه 2

منبع: خبرگزاری فارس


---
مطالب مرتبط

1. خلاصه ای از زندگینامه و مبارزات شهید نواب صفوی

2. شهید نواب صفوی از نگاه دیگران

4. عکس دختر شهید نواب صفویاز شهید نواب صفوی، فرزند پسری بر جا نمانده است اما دخترانی از وی به یادگار ماندند که مشهورترین آنان خانم فاطمه نواب صفوی است. ایشان در اولین سال‌های دفاع مقدس، به عنوان خبرنگار در خطوط مقدم جبهه‌های جنوب حضور پیدا کرد.

به گزارش مشرق، شهید سید مجتبی میرلوحی، معروف به نواب صفوی، روحانی جوان و مخلصی بود که در سال‌های دهه بیست، اقدام به تشکیل گروهی به نام فدائیان اسلام نمود. نواب صفوی و فدائیان اسلام،‌ در طول یک دهه مبارزات خود، تاثیرات عمیقی در تاریخ معاصر ایران به جا نهادند و نامشان را در تاریخ جاودانه نمودند. نواب صفوی و یارانش در سال ۱۳۳۴، توسط رژیم پهلوی به جوخه اعدام سپرده شد و شربت شهادت نوشید.

از شهید نواب صفوی، فرزند پسری بر جا نمانده است اما دخترانی از وی به یادگار ماندند که مشهورترین آنان خانم فاطمه نواب صفوی است. ایشان در اولین سال‌های دفاع مقدس، به عنوان خبرنگار در خطوط مقدم جبهه‌های جنوب حضور پیدا کرد. عکس زیر یکی از تصاویر ثبت شده از ایشان در جبهه‌ها است. در این عکس، خانم نواب صفوی بر روی پلِ در دست احداثی ایستاده است که توسط ستاد جنگ‌های نامنظم (به فرماندهی شهید چمران) بر روی رودخانه کرخه جهت آزادسازی شهر بستان ایجاد شده بود.
در عکس، شهید محسن الله داد نیز دیده می شود.

دختر شهید نواب صفوی
زندگی نامه شهید نواب صفویاز شهید سيد مجتبي نواب صفوي در مورد، علاج بيماري روحي سوال شد، ايشان فرمودند:

گل درخت سخاوت و مغز حبه صبر و برگ فروتني را به ظرف يقين بريزد و با وزنه حلم آنها را بكوبد و بهم مخلوط كند و آن را با آب خوف از خداي متعال خمير نمايد، و با جوهر اميد رنگ بزند و در ديگ عدالت بجوشاند بعد از آن در جام رضا و توكل صاف كند و داروي امانت و صداقت به آن مخلوط نمايد و از شكر و دوستي آل محمد و شيعيان ايشان به مقدار كافي بر آن بريزد و چاشني تقوا و پرهيزكاري بر آن اضافه نمايد و هر روز با ذكر خدا در پياله توبه قدري بنوشد، تا بهبودي حاصل نمايد و پيكر انسانيت داشته باشد، تقاضا مي‌شود به خواندن تنها اكتفا نشود. بلكه جامه عمل به آن پوشانده شود.

والسلام سِد مجتبی نواب صفوي ۱۳۳۳اسلامزندگی نامه شهید نواب صفوی با کشتار انسان‏هاى بى‏ گناه با هر عنوان و نام - ترور یا غیرترور - و با هر انگیزه اى سیاسى یا مذهبى و ... و از هر فرقه‏ اى که باشد - مسیحى، یهودى یا مسلمان - و در هر کجاى عالم که باشند و با هر وسیله اى مخالف است؛ بلکه این کار جنایت است و باید محکوم و عامل آن مجازات گردد.


اما در مورد اعدام‏ هاى انقلابى که در زمان قبل از انقلاب انجام مى ‏گرفت، باید گفت که این اعدام‏ ها دو نوع بودند:
الف. ترورهایى که براى اهداف صرف سیاسى یا و ... بدون هیچ پشتوانه فقهى و شرعى بوده (مانند ترورهایى که توسط مجاهدین خلق، کمونیست‏ها و ... انجام مى شد)؛ از آنجا که براساس موازین و هنجارهاى شرعى و ضوابط تعیین شده در فقه اسلامى نبوده است، نمى ‏تواند قطعاً مورد قبول اسلام باشد.
ب. گروه‏هایى از آنان مانند هیأت مؤتلفه و فدائیان اسلام، پاى بند به مسائل شرعى بوده و با مجتهدان و مراجع تقلید در ارتباط بودند و ترور آنها مستند به حکم مجتهدى واجد شرایط درباره مفسد بودن و واجب القتل بودن افرادى (مانند هژیر، کسروى، رزم آرا و ...) صورت گرفته است. که بالتبع این عمل موافق قوانین اسلامى و شرعى بوده است؛ چون فتواى مجتهد جامع شرایط از نظر قوانین اسلامى معتبر و حجت است.مقام معظم رهبری: [نواب صفوی] اولین جرقه های انگیزش انقلاب اسلامی را در من به وجود آورد و هیچ شكی ندارم كه اولین آتش را در دل ما نواب روشن كرد.1

آیة الله خامنه‌ای رهبر ایران نیز در دستنوشته‌ای بروی عکس نواب صفوی در وصف او نوشت «سلام بر آن پیشاهنگ جهاد و شهادت در زمان ما». وی همچنین نواب صفوی را نویسنده کتابی به نام راهنمایی حقایق به عنوان اولین کسی یاد می‌کند که در قالب این کتاب قانون اساسی حکومت اسلامی را نوشت.

زندگی نامه شهید نواب صفوی

علامه امینی: نواب ذخیره خدا برای جهان تشیع است.1

آیت الله كاشانی: نواب خیرالموحدین است.

حجت الاسلام علی اكبر محتشمی: شهید سید مجتبی نواب صفوی یكی از طلاب پرشور نجف اشرف و از شاگردان شهید محراب آیت الله مدنی بود. ایشان از همان اوان طلبگی سیمایی انقلابی و قاطع داشت. وی در محیط نجف اشرف آنچنان تاثیری گذاشت كه حتی مراجع وقت نتوانسته بودند همانند او موثر باشند. در نجف مشهور بود كه در مسیر منزل آیت الله حكیم (ره) در بازار عماره قهوه خانه ای بود كه همواره از رادیوی خود با صدای بلند موسیقی پخش می كرد. شخصیت و مقام رفیع مرحوم حكیم هم باعث نشده بود كه حداقل به هنگام رفت و آمدشان به احترام ایشان صدای موسیقی را خاموش یا كوتاه نمایند ولی در اثر برخورد منطقی و قاطع شهید نواب صفوی هنگام ورود ایشان به بازار عماره بلافاصله صدای موسیقی خاموش می شد.3

آیت الله محمد تقی مصباح فلسفی (استاد حوزه علمیه قم) در طول تاریخ اسلام و ایران افراد زیادی تحت ظلم و شكنجه قرار گرفتند و به درجه شهادت نائل شدند اما در میان خیل شهدا تعداد معدودی همانند «نواب» نامشان جاودانه و شخصیتشان راهنمای مردم شد.

از مرحوم نواب صفوی درس های زیادی می توان گرفت از جمله اینكه او به شناخت خوبی از اسلام در مسایل اجتماعی و فرهنگی رسیده بود كه این به بركت همنشینی با علمای بزرگ بود و دیگر اینكه خودسازی و روحیه شهادت و ایثار و مردانگی داشت و با دنیا پرستی مبارزه می كرد.4حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی: نواب صفوی رهبر فداییان اسلام و گروه همرزمان او قلب جوانها را تسخیر كرده بودند. به عقیده من موفقیت نهضت ملی كردن نفت بیش از 70 درصد مرهون مرحوم آیت الله كاشانی و فداییان اسلام بود. مرحوم دكتر مصدق و سران آن روز جبهه ملی نیز در این حركت سیاسی نقش داشتند و از سفره باز و گسترده دین و روحانیت كاشانی و نواب تغذیه می كردند. حركت سیاسی مذهبی كه با همكاری مرحوم دكتر مصدق و آیت الله كاشانی و فداییان اسلام با پشتیبانی روحانیت در قم و با پشتیبانی مرحوم آیت الله خوانساری و حمایت آیت الله صدر از فداییان و نواب كه رسماً آنها را تأیید می كردند موفق شد. اما به محض پیروزی از اروپا برگشته ها و لیبرالهای آن زمان نخواستند به خواست حق نیروی مذهبی توجه نمایند.

یوسف حنا(مسیحی لبنانی مسلمان شده به دست شهید نواب):

« او (نواب) جسم نحیفی داشت اما روح بزرگی در این جسم نحیف حكومت می كرد كه گویی می خواست تمام دنیا را در میان وح خودش ودر میان پنجه های پر قدرت خودش هضم كند »

امام خمینی (ره): نواب بسیار اخلاص داشت.1


نظر امام از زبان سید احمد خمینی: امام در قضیه(شهادت نواب صفوی) خیلی صدمه روحی خوردند. در آن اوضاع و احوال شرایط به گونه ای بود كه از دیدگاه متحجرین، مبارزه با شاه ننگ بود. یعنی استدلال می كردند، حالا كه قرار است، یك روحانی اعدام شود، لباس روحانیت را از تن او در بیاورید. كه به مقاوم روحانیت بی احترامی نشود. درست نقطه مقابل تفكر امام (ره) كه اعتقاد داشتند روحانی باید با كسوت مقدس روحانیت شهید بشود تا مردم بفهمند و آگاه بشوند، كه اینها در صحنه هستند. از دیدگاه ایشان مبارزات روحانیون بزرگواری همچون شهید نواب صفوی روشنی بخش حیات اسلام و انقلاب و راه مبارزین بود.1و2

***

منابع

1. مجله فكه سال اول شماره 11 و كتاب جمعیت فدائیان اسلام.

2. مجموعه آثار يادگار امام - ج 1 - ص 660.

3. كتب فداییان اسلام و مجله فكه.

4. روزنامه های كیهان، جمهوری، قدس.

5. كتاب سفیر سحر.
---
مطالب مرتبط

1. خلاصه ای از زندگینامه و مبارزات شهید نواب صفوی

2. زندگینامه شهید نواب صفوی

3. آیا شهید نواب صفوی تروریست است؟

4. عکس دختر شهید نواب صفوینامه‌ای که شهید نواب صفوی برای رییس زندانش نوشت!

نواب صفوی

سیدمجتبی میرلوحی تهرانی در روز 30 شهریور سال 1330 شمسی خطاب به سرهنگ جلیلوند رییس زندان قصر نامه ای نوشت که متن ان به شرح زیر است:

«هوالعزیز

ریس کل زندان جلیلوند

تو این نوکر بی‌اراده جنایتکاران! به جنایتکارانی که برادران مرا تبعید کردند بگو که مرا هم پیش برادرانم ببرند و یا آن‌ها را پیش من بیاورند، فوراً و سریعاً یکی از این دو کار را انجام دهید، امید است انشاء الله در دنیا به زودی و در آخرت به عذاب الیم الهی و غضب شدید خداوند قهار گرفتار شوید.

إن شاء الله تعالی
لعنةالله علیکم اجمعین
زندان قصر خربه الله

به یاری خداوند توانا»

---
مطالب مرتبط  خلاصه ای از زندگینامه شهید نواب | عکس دختر شهید نواب | نواب صفوی تروریست است؟ماجرای نماز خواندن نواب صفوی در فلسطین اشغالی 

رئیس‎جمهور وقت اندونزی، هنگام بازدید از مرز فلسطین اشغالی به نواب گفت: نزدیک بود همه را به کشتن دهی! نواب گفت: بردم شهیدتان کنم تا ملت‎های مسلمان بیدار شوند!

نواب صفوی

واکنش رییس جمهور اندونزی به نماز خواندن نواب صفوی در فلسطین اشغالی

حجت‌الاسلام شهید سید مجتبی نواب صفوی یازدهم آذرماه 1332 راهی عراق شد؛ از آن‎جا به بیروت و سپس به فلسطین رفت، اجلاسی با عنوان «مؤتمر اسلامی» به میزبانی «جمعیت انقاذ فلسطین» و «مکتب الاسراء المعراج» در شب معراج پیامبر، کارش را آغاز کرد. نواب وقتی به‌ محل اجلاس در بیت‎المقدس رسید که این جمع مشغول مذاکره بودند.

این مسافرت 6 روزه نواب به بیت‎المقدس بازتاب گسترده‎ای در مطبوعات داشت، مطبوعات، هدف‎های این سفر را دعوت و تهییج سران کشورهای اسلامی اعلام کردند، در آن روزها روزنامه‎ها نوشتند: «نواب صفوی برای تشکیل جبهه متحد و مستحکم در برابر بیگانگان، اجرای احکام اسلام در سرزمین‎های اسلامی، دیدار با دولتمردان سوریه و ملاقات با علمای نجف به بیت‎المقدس سفر کرده است».

70 نفر از شخصیت‎های بزرگ جهان اسلام در این اجلاس حضور داشتند، در اولین جلسه «مؤتمر اسلامی»، نواب صفوی در حضور سران کشورهای اسلامی و اندیشمندان مسلمان سخنرانی کرد، نواب صفوی پشت تریبون این اجلاس قرار گرفت و سخنرانی تندی به زبان عربی کرد.

جلسه که تمام شد، نواب همراه 70 نفر از سران کشورهای اسلامی برای بازدید از منطقه‎های اشغال شده قدس به مرز بیت‎المقدس رفتند. کنار مرز، نواب مسجد مخروبه‎ای را دید که داخل بخش اشغالی بیت‎المقدس بود. روی تخته سنگی ایستاد و گفت: «آن مسجد مخروبه را می‎بینید، می‎خواهیم آنجا نماز بخوانیم، هر کس آماده شهادت است با ما همراه شود». سید راه افتاد و بقیه هم پشت سر او حرکت کردند، نواب با دستش سیم خاردارها را پایین کشید، سربازان اسراییلی دست به اسلحه بردند، آماده شلیک شدند و با حیرت نگاه می‎کردند، سران دنیای اسلام به سید جوان اقتدا کردند و نواب، قامت بست.

نواب صفوی

نواب صفوی کنار سیم‎ خاردارهایی که بین اردن و اسراییل کشیده شده بود، گفت: «این ننگ‎آور نیست که جز با اجازه اسراییل، ما مسلمانان نتوانیم قدم به خاک فلسطین بگذاریم؟»

«سوکارنو»، رییس‎جمهور وقت اندونزی، بعد از بازدید از نواب پرسید: «چرا این‎ کار را کردی؟ نزدیک بود همه را به کشتن دهی»! نواب گفت: «بردم تا شهیدتان کنم تا ملت‎های مسلمان با کشته شدن نمایندگان خود بیدار شوند».

منبع: خبرگزاری فارس

---
مطالب مرتبط  خلاصه ای از زندگینامه شهید نواب  | عکس دختر شهید نواب | آیا شهید نواب صفوی تروریست است؟

 اقدامات تروریستی که با اهداف سیاسی علیه مردم یا فرد خاصی انجام گیرد نزد اسلام پذیرفته نیست یعنی از طرف هر فرد یا گروه یا سازمان که با اهداف سیاسی به طور مستقیم، جان، مال و آبروی مردم و افراد بی گناه را مورد حمله قرار دهند از نظر اسلام محکوم است.

مرحوم نواب در نجف، جزوات منتشره از سوی کسروی را نزد مرحوم آیت الله العظمی سيد حسين قمی برد و آن را تقدیم ایشان کرد و مرحوم آیت الله العظمی سيد حسين قمی نویسنده جزوات را مرتد و مهدور الدم می نامد و این می شود که ایشان حرکت می کنند به ایران می آیند و کسروی را پیدا کرده، و با کسروی طی چندین جلسه مناظره داشته اند تا این که اصرار کسروی را بر ارتداد خود می بینند و تصمیم به انجام تکلیف و وظیفه می گیرند و این حرکت هم باعث می گردد «فدائیان اسلام شکل بگیرد البته ما نمی خواهیم همه حرکات فدائیان اسلام را در این جا تایید کنیم بلکه می خواهیم حرکت دینی نواب و فدائیان اسلام را که واکنشی دینی و عمل به تکلیف دینی آن ها بوده است از حرکت تروریستی متمایز کنیم و تفاوت قائل شویم. مرحوم خلیل طهماسبی از یاران فدائیان اسلام می گوید: نزد مرحوم آیت الله العظمی سید صدر الدین صدر (از مراجع تقلید) رفتیم و گفتیم «حضرت آیت الله؛ من مقلد شما هستم، استدعا دارم از نظر شرعی تکلیف مرا معلوم کنید» آیت الله العظمی صدر پاسخ فرمودند: «من تا کنون هر راهی که نواب رفته تأیید کرده ام و هم اکنون هم تأیید می کنم. راه شما درست است. همین راه را ادامه بدهید».

مرحوم آیت الله میرزا محمد علی شاه آبادی استاد عرفان امام خمینی ـ رحمه الله علیه ـ شخصی که بسیار زاهد و پرهیزکار بودند برای خرید اسلحه و هدم کسروی، هشتصد تومان به نواب دادند و بر همگان مسلم گردید که ایشان از این حرکت فدائیان اسلام و نواب حمایت همه جانبه کردند
.

امام خمینی (ره) چند سال بعد در اقدامی مشابه، بهترین روش برای مبارزه با توهین به اسلام را برگزید و حکم ارتداد و اعدام سلمان رشدی و توهین کننده به حضرت زهرا را صادر کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مرحوم حاج سید احمد خمینی (ره) می‌گوید:
در قضیه اعدام نواب صفوی و سایر اعضای فداییان اسلام، امام از مرحوم آقای بروجردی و مراجع دلخور شدند که چرا موضع تندی علیه دستگاه نگرفتند و این‌ها را نجات ندادند. امام در این قضیه خیلی صدمه روحی خوردند. در آن اوضاع و احوال شرایط به گونه‌ای بود که از دیدگاه متحجرین مبارزه با شاه ننگ بود، یعنی استدلال می‌کردند، حالا که بناست یک روحانی اعدام شود، لباس روحانی را از تن او بیرون بیاورید تا به مقام روحانیت اهانت نشود! درست نقطه مقابل، تفکر امام که اعتقاد داشتند روحانی باید با کسوت مقدس روحانیت شهید شود تا مردم بفهمند و آگاه شوند که این‌ها در صحنه هستند. از دیدگاه متحجرین مبارزه با شاه ننگ بود در صورتی که از دیدگاه امام مبارزه روحانیون بزرگواری همچون شهید نواب صفوی روشنی بخش حیات اسلام و انقلاب راه مبارزین بود.(مجموعه آثار یادگار امام - ج 1 - ص 660)

بنابراین بین ترور و حکم ارتداد در اسلام تمایز جدی وجود دارد. در اسلام قبل از اجرای حکم شرعی، با فرد مرتد مناظره می شود و در صورتی که مرتد به عناد خود (به صورت علنی) ادامه دهد حکم شرعی ارتداد انجام می شود.

شهید نواب صفوی

نوابیون بخش: شهید نواب صفوی، نویسنده: مدیر نوابیون، نواب91/10/27  نظرات


سالگرد شهادت سید مجتبی نواب صفوی تسلیت باد.

روحش قرین رحمت الهی و راهش جاودان و پر رهرو باد.وصیت نامه 

24جمادي الاولي 1374 هجري قمري

29 ديماه 1333 هجري شمسي

(ندايي در رويا رسيده كه گويا رفتني هستم)

(وصيت من به برادرانم)

  هوالعزيز

بسم الله الرحمن الرحيم

به نام مقدس آخرين وصي و قائم آل محمد پيشواي غايب جهان و بشر وجود منزه امام زمان اعلي منزلت والا پايگاه مهدي عجل الله تعالي فرجه و حقق آمالنا و فيه آمين الله العالمين

برادران مسلمانم در سراسر دنيا، دوستان ثابت قدم خدا و محمد و آل محمد (ص) السلام عليكم و رحمه الله و بركاته ان الدنيا قداد برت و ان الاخره قد اقبلت. همانا دنيا از ما رو گردانده و آخرت به ما رو كرده است، آنچه از عمر ما گذشت و فاني شد از دنيا بود و آنچه بسوي ما رو كرده و بسويش شتابان مي‌رويم آخرت است. پس بكوشيد از ابناء اين گذشته فاني نبوده از ابناء آن آينده حتمي باشيد و خود را براي آن سراي جاويد آماده نماييد. (آه من قله الزاد و بعدالسفر) امير المومنين وجود اقدس علي (ع) كه جهاني پر از عشق و معرفت خدا بود و جهاني معرفت بايد تا به شخصيتش كمي پي برد و جهان، وجود همانندش را پس از پسرعموي كرامش صلي الله عليه و آله نديده و نخواهد ديد, از قلت توشه و دوري و هيبت اين سفر مي‌ناليد، بياييد و از خواب خرگوشي برخيزيد و بپرهيزيد از اينكه به بازي آزمايشي دنيا فريب خورده و آلوده شويد و تمام براهين استوار و آيات منيره خدا و حقايق نوربخش جهان را كه بسوي خدا و معاد از راه انبياء عظام عليهم السلام و محمد و آل محمد (ص)  رهبري مي‌كنند فراموش كنيد.


(ندايي در رويا رسيده كه گويا رفتني هستم)

آه، آه، حاشا و كلا خدا نخواهد كه من و شما در زمره خاسرين و بدبختان قيامت و اصحاب جحيم شمرده شويم.

آه، بشري كه تاب مشقات آسان و زودگذر دنيا را نداشته در مصيبت كوچكي متزلزل و عاجز گرديده بي‌تاب مي‌شوي چگونه تن ناتوان و زبون را مهياي آن آتشي مي‌كني كه از غضب قهار خداي آتش و آب مشتعل گرديده است.

آه، عجبا اين بشر ضعيف كه با اين سرعت ورود و خروجش از اين آزمايشگاه دنيا طي گرديده هم آغوش خاك تيره مي‌گردد با اينكه براي اصطبل و رباط هم معتقد است كه بايد از سوي صاحبش قانون و دين و مقصودي باشد چگونه قانون و نظام دين و مقصود خداي جهان و نماينده و نماينده عزيزش وجود اقدس پيغمبر اسلام حضرت محمد ابن عبدالله صلي الله عليه و آله توجهي نكرده محيط فكر و زندگي خود را از طويله و اصطبل هم تنزل داده خود را براي هميشه در آتش جهل و شهوت پستش كه افروزنده آتش غضب خداست مي‌سوزاند؟

«اولئك كالانعام بل هم اضل» اينان مثل حيواناتند بلكه گمراه‌ترند.

آه، اي برادران،  شما براي اتمام حجت حق و كسب رضاي رحمان و طاعتش و براي نجات و تبرئه خود در پيشگاه عظيم خداي عزيز (و معذره الي ربكم) حق را بگوييد و تبليغ كنيد و اين بيچارگان را از بيچارگي فردا خبر دهيد. و انذار نماييد و عدم رضاي خودتان را نسبت به معاصي و نافرمانيها و تبهكاريها و طغيانهاي آنها اعلام داريد (اما شاكرا و اما كفورا) يا هدايت پذير گرديده و يا كفران مي‌كنند.

خداي عزيز از طاعتشان بي‌نياز بوده از معصيت آنها هم حكومت بي‌زوالش زياني نبيند و جهنمش وسيع بوده (تقول هل من مزيد) ميگويد آيا سركش و عاصي بيشتري هستي؟ و الفاظ و فلسفه‌هاي پوچ و مظاهر رنگين و قدرتها و ژست‌ها و لباسهاي فريبنده دنيا در آنجا ذليل و پوسيده گرديده و دردي دوا نمي‌كند و به كاري نمي‌خورد.

آه از اين غيبت طولاني، آه، برادران،‌ من ديدم و ديده هر عاقلي مي‌بيند كه محبت خدا از هر محبتي شيرين‌تر و اطاعت فرمانش از اطاعت شيطان و شهوت و نفس گرامي‌تر و پرهيز از عذاب آينده جاويدي كه انبياء براي بدكاران وعده كرده‌اند از پرهيز معصيتهاي زودگذر دنيا عاقلانه‌تر و اميد به رحمت و نعمت و لذت الهي حتمي و بي‌آلام بهشت از اميد به ذلت فاني و خيالي احتمالي دنيا پابرجاتر و استوارتر مي‌باشد و گردانيدن عنان وفا و عاطفه و محبت و غيرت بسوي آفريننده عزيز وفا و غيرت و محبت و غيرت نزديكتر و صحيح‌تر و به حق و به جا بوده و پروانه شمع محبت او گرديدن و در راهش سوختن و به درياي رحمت و لطفش پيوستن سعادتي است كه در زير آسمان علم و عقل و وجود شهيرش فوق هر عنقا و همايي است كه در خاطرها خطور كند و در تصور انديشه كنندگان بگنجد.

آه به راه او خواستم كه دنيا را در برابر  حقايق اسلام تسليم نموده اسلام و مسلمين جهان را از چنگال جهل و شهوت و ظلم نجات داده احكام منور اسلام را اجرا نموده حيات نويني با نشر اشعه معارف اسلام بر پيكر مردگان بشر امروز به ياري او ببخشم و حقيقت حيات انسانيت را جلوه‌گر سازم و اگر هزار سال هم بر اين منوال پرچم فداكاري راه خدا و محمد و آل محمد را به ياري ذات اقدسش بدوش ناتوان خويش مي‌كشيدم عاقبت مرگ بوده بايد همه اينها مقدمه تحصيل رضاي خدا مي‌بوده باشد تا براي قلب شفا و نوري و براي آخرت، سرافرازي و سودي داشته باشد و الا هيچ، و خدا از اينها همه بي‌نياز بوده و مي‌باشد (نيته المومن خير من عمله) و نيت مومن بهتر از عملش بوده خدا به نيت پاك لطف مي‌كند و بس. اميد است به لطفش نيت پاكي و عشق سرشاري نسبت به ذاتش مرحمت فرموده به فضلش با ما رفتار فرمايد.

الحقنا الله بالحسين وجده و امه و ابيه و اخيه و ولده آمين الله العالمين.

فراموش نكنيد كه راه راست از هر كجا كج شد بيراهه و به سوي هلاكت است.

و پس اي پيغمبر، راه از خانه اوصياء او علي و يازده فرزند عزيزش تا امام زمان بوده كه زنده و غايب است (و بملا الله الارض به قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا) كه به اتفاق احاديث مسلمين (شيعه و سني) خدا به وسيله او زمين را پر از عدل و داد مي‌كند بعد از آنكه پر از ظلم و جور شود، انشاء الله.

خداحافظ، بر شما وفاداران راه خدا همگي سلام. تهران، به ياري خداي توانا.

برادر شما سيد مجتبي نواب صفويشهيد نواب صفوي در آخرين ساعات حياتشان در زندان نيز وصيت نامه كوتاهي داشته اند كه متن كامل آن بدين شرح مي باشد:

بسم الله الرحمن الرحيم

وصيتنامه اينجانب سيد مجتبي ميرلوحي معروف به نواب صفوي. من از مال دنيا در زندان چيز ناقابلي ندارم به جز اشياء مختصري كه موجود است و آنها را به خانواده و مادرم بدهيد و نشاني منزل مادرم فعلاً چون از منزل قبلي خود بيرون رفته‌اند و در منزل برادرشان مي‌باشند، به منزل برادر ايشان خيابان اميريه چهارراه گلبرگ كوچه اسلحه‌دار باشي منزل آقاي سيد محمود صفوي وكيل پايه يك دادگستري مي‌باشد.

به ياري خداي توانا- سيد مجتبي نواب صفوي

ساعت 3 بعد از نيمه شب 27 ديماه 1334

 

اين وصيتنامه در حضور آقاي فلسفي‌نيا، قاضي عسگر لشگر2 زرهي و نماينده دادستان ارتش سرهنگ اللهياري و آقاي دكتر تدوين نوشته شده است.

به ياري خداي توانا- سيد مجتبي نواب صفوي

پس از وصيت بالا مراسم مذهبي به عمل آمد.

به ياري خداي توانا- سيد مجتبي نواب صفوي

ساعت 3 و ربع بعد از نيمه شب روز 27/10/1334

وصيت نامه بالا و مراسم مذهبي در حضور اين جانب علي فلسفي نيا انجام گرفت .

قاضي عسگر لشكر2 زرهي - علي فلسفي نيا ساعت 3:15 روز 27/10/1334

 چکیده

زندگی نامه شهید نواب صفوی

شهيد سيدمجتبي نواب صفوي در سال 1303ش در خاني‏ آباد تهران به دنيا آمد و پس از اتمام دروس ابتدايي، به آبادان سفر کرد. مدتي بعد برخورد شديدي از سوي يكي از متخصصين انگليسي شركت نفت با يكي از كارگران صورت گرفت كه به دنبال آن، نواب كارگران را به اعتراض و اجراي قصاص دعوت كرد. با دخالت پليس و نيروهاي نظامي، اعتراضات سركوب شد. نواب نيز فرار كرده و شبانه به وسيله قايق از آبادان به سوي بصره و سپس نجف روانه شد. پس از ورود به نجف اشرف، بدون کوچکترین درنگی به فراگیری مقدمات پرداخت و در مدرسه «قوام» نجف اقامت گزيد و از همان روزهای نخست، دوستي و رابطه نزديكي با علامه اميني برقرار كرد. همچنین برای امرار معاش به ساخت و فروش عطر روی آورد. او در آنجا تحصیلات دینی خود را ادامه داد وي پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آيت‏ اللَّه سيدابوالحسن اصفهاني جهت مبارزه با کجروي‏ هاي کسروي به ايران آمد و با تشکيل "جمعيت فداييان اسلام" به مبارزه با بدخواهان و بدانديشان پرداخت. ترور وابستگان استعماري مانند احمد کسروي، عبدالحسين هژير، علي رزم ‏آرا و حسين علاء از جمله فعاليت‏هاي سياسي اين جمعيت مي ‏باشد. شهيد نواب صفوي همچنين با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامي به مخالفت برخاست و به همين جهت در ايام نخست وزيري مصدّق، دستگير و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود. سرانجام اين مجاهد خستگي ‏ناپذير به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏هاي خليل طهماسبي، مظفر علي ذوالقدر و سيدمحمد واحدي در بيدادگاه رژيم پهلوي محکوم و در صبحگاه 27 دي 1334 شمسي تيرباران شده و به خيل شهدا پيوستند. بدين ترتيب پرونده ده سال فعاليت سياسي و اجتماعي جمعيت فداييان اسلام بسته شد و جنايت ديگري در پرونده سياه خاندان پهلوي ثبت گرديد.


موضوعات


تـازه ها

پادکست نوابیون

ویدیوکست نوابیون

لوگوی دوستان
    رهبر

سایت های مرتبط

پیوندهای دوستان

  • نظرسنجی
  • آمار بازدید
  • اوقات شرعی
  • پیوندهای مذهبی
.