پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی

وب نوشت پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی شهرستان سمنان

نوابیون پایگاه مقاومت شهید نواب صفوی

نوابیون

در این دنیا افتخارم این است كه خود بسیجیم./امام خمینی.ره

شهید نواب صفوی نواب

شهید سید مجتبی نواب صفوی

امام خامنه ای در وصف شهید نواب: سلام بر آن پیشاهنگ جهاد و شهادت در زمان ما

سید مجتبی میرلوحی نواب صفویحضرت آیت الله خامنه ای اولین دیدار با شهید ˈسید مجتبی نواب صفویˈ را جزو روزهای فراموش نشدنی زندگی خود دانسته و فرمودند: اولین جرقه های انگیزش انقلاب اسلامی به وسیله نواب در من به وجود آمد و هیچ شکی ندارم که اولین آتش را در دل ما نواب روشن کرد.سید مجتبی میرلوحی (۱۳۰۳ تا ۲۷ دی ۱۳۳۴) معروف به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ در خانواده ای روحانی و اصیل و در خانه محقری در خانی آباد تهران قدم به عرصه ی وجود گذاشت.پس از درگذشت پدرش زیر نظر عمویش بزرگ شد. نواب نام خانوادگی مادرش بود که خودش آن را برگزید.

تحصیلات

سيدمجتبي در 7 سالگي وارد دبستان حكيم نظامي شد و سپس در مدرسه صنعتي آلماني‌ها به تحصيل ادامه داد. او همزمان در يكي از مساجد خاني‌آباد نو به فراگيري دروس ديني نيز مشغول شد. در 1322 سيدمجتبي به استخدام شركت نفت درآمد و پس از مدت كوتاهي به آبادان منتقل شد. مدتي بعد برخورد شديدي از سوي يكي از متخصصين انگليسي شركت نفت با يكي از كارگران صورت گرفت كه به دنبال آن، نواب كارگران را به اعتراض و اجراي قصاص دعوت كرد.


سید مجتبی میرلوحی

 با دخالت پليس و نيروهاي نظامي، اعتراضات سركوب شد. نواب نيز فرار كرده و شبانه به وسيله قايق از آبادان به سوي بصره و سپس نجف روانه شد. پس از ورود به نجف اشرف، بدون کوچکترین درنگی به فراگیری مقدمات پرداخت و در مدرسه «قوام» نجف اقامت گزيد و از همان روزهای نخست، دوستي و رابطه نزديكي با علامه اميني ـ كه در يكي از حجره‌هاي فوقاني مدرسه، كتابخانه‌اي تأسيس كرده و در حال تأليف اثر مشهور خود ـ الغدير ـ بود، برقرار كرد. همچنین برای امرار معاش به ساخت و فروش عطر روی آورد. او در آنجا تحصیلات دینی خود را ادامه داد.2و3و4و5
نام‌ دیگر     سید مجتبی نواب صفوی
زادروز    ۱۳۰۳ خورشیدی
محلهٔ خانی‌آباد نو , تهران

آرامگاه
وادی‌السلام قم
فعالیت سیاسی بنیان‌گذار تشکیلات فدائیان اسلام

همسر
نیره السادات احتسام رضوی
فرزندانسه فرزند
درگذشت   ۲۷ دی ۱۳۳۴
تیرباران در لشگر ۲ زرهی , تهران

تشکیل جمعیت فداییان اسلام

وی پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آیت ‏الله سیدابوالحسن اصفهانی برای مبارزه با کج‌روی‏‌ها و کج‌اندیشی‌ها به ایران آمد و «جمعیت فداییان اسلام» را تشکیل داد. ترور وابستگان استعماری مانند احمد کسروی، عبدالحسین هژیر، علی رزم‏آرا و حسین علاء از جمله فعالیت‏‌های سیاسی این جمعیت است.

مبارزه با حکومت دکتر مصدق

شهید نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخاست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود.

شهادت

سرانجام نواب صفوی به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏های خلیل طهماسبی، مظفر علی ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه ۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی تیرباران شد و به خیل شهدا پیوست. بدین ترتیب پرونده ده سال فعالیت سیاسی و اجتماعی جمعیت فداییان اسلام بسته شد و جنایت دیگری در پرونده سیاه خاندان پهلوی ثبت گردید.

نواب صفوی

نواب صفوی در حال اذان گفتن دقایقی قبل از اجرای حکم اعدام

» لینک های مرتبط: عکس دختر شهید نواب | زندگینامه شهید نواب صفوی | مجموعه تصاویر شهید نوابتصاویر شهید سیدمجتبی میرلوحی تهرانی(نواب صفوی)
گالری عکس شهید نواب صفوی


شهید نواب صفوی

آلبوم تصاویر شهید نواب صفوی
در ادامه مطلبای بشر راست بگو و به خدای عزیزت وفادار باش.

به خود آی و ببین اگر آنی خدا با تو بی وفایی می كرد چه می شد و چه می شدی؟

اگر عظمت، آسایش، همه چیز وهمه چیز را می خواهی راست بگو و به خدای عزیزت وفادار باش ...

شهید نواب صفوی

---
امروز در ادامه حوادث تروریستی روزهای گذشته بمبی در بازار سیف خرمشهر منفجر شد که به شهادت یک نفر و مجروحیت 36تن دیگر منجر شد .

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه از سران عرب منطقه خواست به جای توطئه چینی علیه انقلاب اسلامی به فکر مبارزه با اسرائیل باشند . آیت الله منتظری همچنین از سوء استفاده غرب از ابزار حقوق بشر به شدت انتقاد کردند .

دستگیری عامل بازداشت شهید نواب صفوی از دیگر اخبار امروز بود ، سرهنگ سیف الله معنوی اعتراف کرد به خاطر بازداشت شهید نواب 20هزار تومان پاداش گرفته بود .

خبر دیگر امروز که در صفحات اول روزنامه ها به آن اشاره شد شورش در زندان قصر است ، تعدادی از زندانیان به علت نبود هروئین دست به شورش برداشتند که این شورش به کشته و زخمی شدن سه نفر منجر شد .

انفجار بمب در بازار سیف خرمشهر

امروز صبح انفجار بمب، بازار سیف خرمشهر را به لرزه در آورد و بر اثر این انفجار یک نفر کشته و بیش از 36تن دیگر نیز مجروح شدند .(1)در چند روز گذشته میزان حوادث تروریستی در استان خوزستان به شدت افزایش پیدا کرده است . انفجار لوله های نفتی ، بمب گذاری در قطارها و دانشگاه ها و نیز حمله به دکل های مخابراتی از جمله حوادثی است که  در چند روز گذشته روزنامه ها در بررسی رویدادهای خوزستان به آنها اشاره کرده اند .

انتقاد شدید آیت الله منتظری از استفاده ابزاری غرب از حقوق بشر

آیت الله منتظری در خطبه های نماز جمعه امروز تهران کشورهای عرب منطقه را نصیحت کرد که به جای توطئه چینی علیه انقلاب اسلامی توان خود را مصروف مبارزه با  آمریکا بکنند .

ساعت 20 امشب زندانیان زندان قصر دست به شورش زده و چند تن از ماموران این زندان را به گروگان گرفتند . بلافاصله با ورود پاسداران، کنترل زندان به دست نیروهای انقلاب افتاد .

وی خطاب به کشورهای غربی نیز که از ابزار حقوق بشر علیه انقلاب اسلامی استفاده می کنند انتقاد کرده و گفت : آیا زنان و کودکان فلسطینی و لبنانی بشر نیستند و بشر آنهایی هستند که در ایران دیگران را کشته و امروز به مجازات می رسند ؟(2)

شورش معتادان در زندان قصر

ساعت 20 امشب زندانیان زندان قصر دست به شورش زده و چند تن از ماموران این زندان را به گروگان گرفتند . بلافاصله با ورود پاسداران، کنترل زندان به دست نیروهای انقلاب افتاد .زندانیان بند 5 زندان قصر که اغلب آنها را معتادان تشکیل می دهند به علت عدم دسترسی به هروئین و نیز جمع آوری هروئین های داخل زندان توسط ماموران دست به شورش زدند و این شورش از این بند به بندهای دیگر کشیده شد . (3) گفتنی است در این شورش 3نفرکشته و زخمی شدند .(4)

عامل دستگیری شهید نواب صفوی به دام افتاد

سرهنگ سیف الله معنوی مامور سابق شعبه دو آگاهی و عامل دستگیری شهید نواب صفوی توسط پاسداران کمیته لشگرک و با حکم دادستانی دستگیر شد .

آیت الله منتظری خطاب به کشورهای غربی نیز که از ابزار حقوق بشر علیه انقلاب اسلامی استفاده می کنند انتقاد کرده و گفت : آیا زنان و کودکان فلسطینی و لبنانی بشر نیستند و بشر آنهایی هستند که در ایران دیگران را کشته و امروز به مجازات می رسند ؟

سرهنگ معنوی اعتراف کرد : هنگامی شهید نواب صفوی را دستگیر کردم که او تازه وضو گرفته و به نماز ایستاده بود ، به ایشان حتی اجازه ندادم انگشتری که داخل حوض افتاده بود را بردارد .

وی ادامه داد : به خاطر انجام این ماموریت 20هزار تومان پاداش گرفتم ولی ناگزیر شدم این مبلغ را برای هزینه بیماری فرزندم خرج کنم . (5)

پی نوشت:

1- کیهان ، 14مهر 1358، صفحه 2

2- جمهوری اسلامی ، 14مهر 1358، صفحه 2

3- اطلاعات ، 14مهر1358، صفحه 1

4- کیهان ، 14مهر 1358، صفحه 2

5-  اطلاعات ، 14مهر1358، صفحه 2

منبع: خبرگزاری فارس


---
مطالب مرتبط

1. خلاصه ای از زندگینامه و مبارزات شهید نواب صفوی

2. شهید نواب صفوی از نگاه دیگران

4. عکس دختر شهید نواب صفویاز شهید نواب صفوی، فرزند پسری بر جا نمانده است اما دخترانی از وی به یادگار ماندند که مشهورترین آنان خانم فاطمه نواب صفوی است. ایشان در اولین سال‌های دفاع مقدس، به عنوان خبرنگار در خطوط مقدم جبهه‌های جنوب حضور پیدا کرد.

به گزارش مشرق، شهید سید مجتبی میرلوحی، معروف به نواب صفوی، روحانی جوان و مخلصی بود که در سال‌های دهه بیست، اقدام به تشکیل گروهی به نام فدائیان اسلام نمود. نواب صفوی و فدائیان اسلام،‌ در طول یک دهه مبارزات خود، تاثیرات عمیقی در تاریخ معاصر ایران به جا نهادند و نامشان را در تاریخ جاودانه نمودند. نواب صفوی و یارانش در سال ۱۳۳۴، توسط رژیم پهلوی به جوخه اعدام سپرده شد و شربت شهادت نوشید.

از شهید نواب صفوی، فرزند پسری بر جا نمانده است اما دخترانی از وی به یادگار ماندند که مشهورترین آنان خانم فاطمه نواب صفوی است. ایشان در اولین سال‌های دفاع مقدس، به عنوان خبرنگار در خطوط مقدم جبهه‌های جنوب حضور پیدا کرد. عکس زیر یکی از تصاویر ثبت شده از ایشان در جبهه‌ها است. در این عکس، خانم نواب صفوی بر روی پلِ در دست احداثی ایستاده است که توسط ستاد جنگ‌های نامنظم (به فرماندهی شهید چمران) بر روی رودخانه کرخه جهت آزادسازی شهر بستان ایجاد شده بود.
در عکس، شهید محسن الله داد نیز دیده می شود.

دختر شهید نواب صفوی
زندگی نامه شهید نواب صفویاز شهید سيد مجتبي نواب صفوي در مورد، علاج بيماري روحي سوال شد، ايشان فرمودند:

گل درخت سخاوت و مغز حبه صبر و برگ فروتني را به ظرف يقين بريزد و با وزنه حلم آنها را بكوبد و بهم مخلوط كند و آن را با آب خوف از خداي متعال خمير نمايد، و با جوهر اميد رنگ بزند و در ديگ عدالت بجوشاند بعد از آن در جام رضا و توكل صاف كند و داروي امانت و صداقت به آن مخلوط نمايد و از شكر و دوستي آل محمد و شيعيان ايشان به مقدار كافي بر آن بريزد و چاشني تقوا و پرهيزكاري بر آن اضافه نمايد و هر روز با ذكر خدا در پياله توبه قدري بنوشد، تا بهبودي حاصل نمايد و پيكر انسانيت داشته باشد، تقاضا مي‌شود به خواندن تنها اكتفا نشود. بلكه جامه عمل به آن پوشانده شود.

والسلام سِد مجتبی نواب صفوي ۱۳۳۳اسلامزندگی نامه شهید نواب صفوی با کشتار انسان‏هاى بى‏ گناه با هر عنوان و نام - ترور یا غیرترور - و با هر انگیزه اى سیاسى یا مذهبى و ... و از هر فرقه‏ اى که باشد - مسیحى، یهودى یا مسلمان - و در هر کجاى عالم که باشند و با هر وسیله اى مخالف است؛ بلکه این کار جنایت است و باید محکوم و عامل آن مجازات گردد.


اما در مورد اعدام‏ هاى انقلابى که در زمان قبل از انقلاب انجام مى ‏گرفت، باید گفت که این اعدام‏ ها دو نوع بودند:
الف. ترورهایى که براى اهداف صرف سیاسى یا و ... بدون هیچ پشتوانه فقهى و شرعى بوده (مانند ترورهایى که توسط مجاهدین خلق، کمونیست‏ها و ... انجام مى شد)؛ از آنجا که براساس موازین و هنجارهاى شرعى و ضوابط تعیین شده در فقه اسلامى نبوده است، نمى ‏تواند قطعاً مورد قبول اسلام باشد.
ب. گروه‏هایى از آنان مانند هیأت مؤتلفه و فدائیان اسلام، پاى بند به مسائل شرعى بوده و با مجتهدان و مراجع تقلید در ارتباط بودند و ترور آنها مستند به حکم مجتهدى واجد شرایط درباره مفسد بودن و واجب القتل بودن افرادى (مانند هژیر، کسروى، رزم آرا و ...) صورت گرفته است. که بالتبع این عمل موافق قوانین اسلامى و شرعى بوده است؛ چون فتواى مجتهد جامع شرایط از نظر قوانین اسلامى معتبر و حجت است.مقام معظم رهبری: [نواب صفوی] اولین جرقه های انگیزش انقلاب اسلامی را در من به وجود آورد و هیچ شكی ندارم كه اولین آتش را در دل ما نواب روشن كرد.1

آیة الله خامنه‌ای رهبر ایران نیز در دستنوشته‌ای بروی عکس نواب صفوی در وصف او نوشت «سلام بر آن پیشاهنگ جهاد و شهادت در زمان ما». وی همچنین نواب صفوی را نویسنده کتابی به نام راهنمایی حقایق به عنوان اولین کسی یاد می‌کند که در قالب این کتاب قانون اساسی حکومت اسلامی را نوشت.

زندگی نامه شهید نواب صفوی

علامه امینی: نواب ذخیره خدا برای جهان تشیع است.1

آیت الله كاشانی: نواب خیرالموحدین است.

حجت الاسلام علی اكبر محتشمی: شهید سید مجتبی نواب صفوی یكی از طلاب پرشور نجف اشرف و از شاگردان شهید محراب آیت الله مدنی بود. ایشان از همان اوان طلبگی سیمایی انقلابی و قاطع داشت. وی در محیط نجف اشرف آنچنان تاثیری گذاشت كه حتی مراجع وقت نتوانسته بودند همانند او موثر باشند. در نجف مشهور بود كه در مسیر منزل آیت الله حكیم (ره) در بازار عماره قهوه خانه ای بود كه همواره از رادیوی خود با صدای بلند موسیقی پخش می كرد. شخصیت و مقام رفیع مرحوم حكیم هم باعث نشده بود كه حداقل به هنگام رفت و آمدشان به احترام ایشان صدای موسیقی را خاموش یا كوتاه نمایند ولی در اثر برخورد منطقی و قاطع شهید نواب صفوی هنگام ورود ایشان به بازار عماره بلافاصله صدای موسیقی خاموش می شد.3

آیت الله محمد تقی مصباح فلسفی (استاد حوزه علمیه قم) در طول تاریخ اسلام و ایران افراد زیادی تحت ظلم و شكنجه قرار گرفتند و به درجه شهادت نائل شدند اما در میان خیل شهدا تعداد معدودی همانند «نواب» نامشان جاودانه و شخصیتشان راهنمای مردم شد.

از مرحوم نواب صفوی درس های زیادی می توان گرفت از جمله اینكه او به شناخت خوبی از اسلام در مسایل اجتماعی و فرهنگی رسیده بود كه این به بركت همنشینی با علمای بزرگ بود و دیگر اینكه خودسازی و روحیه شهادت و ایثار و مردانگی داشت و با دنیا پرستی مبارزه می كرد.4حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی: نواب صفوی رهبر فداییان اسلام و گروه همرزمان او قلب جوانها را تسخیر كرده بودند. به عقیده من موفقیت نهضت ملی كردن نفت بیش از 70 درصد مرهون مرحوم آیت الله كاشانی و فداییان اسلام بود. مرحوم دكتر مصدق و سران آن روز جبهه ملی نیز در این حركت سیاسی نقش داشتند و از سفره باز و گسترده دین و روحانیت كاشانی و نواب تغذیه می كردند. حركت سیاسی مذهبی كه با همكاری مرحوم دكتر مصدق و آیت الله كاشانی و فداییان اسلام با پشتیبانی روحانیت در قم و با پشتیبانی مرحوم آیت الله خوانساری و حمایت آیت الله صدر از فداییان و نواب كه رسماً آنها را تأیید می كردند موفق شد. اما به محض پیروزی از اروپا برگشته ها و لیبرالهای آن زمان نخواستند به خواست حق نیروی مذهبی توجه نمایند.

یوسف حنا(مسیحی لبنانی مسلمان شده به دست شهید نواب):

« او (نواب) جسم نحیفی داشت اما روح بزرگی در این جسم نحیف حكومت می كرد كه گویی می خواست تمام دنیا را در میان وح خودش ودر میان پنجه های پر قدرت خودش هضم كند »

امام خمینی (ره): نواب بسیار اخلاص داشت.1


نظر امام از زبان سید احمد خمینی: امام در قضیه(شهادت نواب صفوی) خیلی صدمه روحی خوردند. در آن اوضاع و احوال شرایط به گونه ای بود كه از دیدگاه متحجرین، مبارزه با شاه ننگ بود. یعنی استدلال می كردند، حالا كه قرار است، یك روحانی اعدام شود، لباس روحانیت را از تن او در بیاورید. كه به مقاوم روحانیت بی احترامی نشود. درست نقطه مقابل تفكر امام (ره) كه اعتقاد داشتند روحانی باید با كسوت مقدس روحانیت شهید بشود تا مردم بفهمند و آگاه بشوند، كه اینها در صحنه هستند. از دیدگاه ایشان مبارزات روحانیون بزرگواری همچون شهید نواب صفوی روشنی بخش حیات اسلام و انقلاب و راه مبارزین بود.1و2

***

منابع

1. مجله فكه سال اول شماره 11 و كتاب جمعیت فدائیان اسلام.

2. مجموعه آثار يادگار امام - ج 1 - ص 660.

3. كتب فداییان اسلام و مجله فكه.

4. روزنامه های كیهان، جمهوری، قدس.

5. كتاب سفیر سحر.
---
مطالب مرتبط

1. خلاصه ای از زندگینامه و مبارزات شهید نواب صفوی

2. زندگینامه شهید نواب صفوی

3. آیا شهید نواب صفوی تروریست است؟

4. عکس دختر شهید نواب صفوینامه‌ای که شهید نواب صفوی برای رییس زندانش نوشت!

نواب صفوی

سیدمجتبی میرلوحی تهرانی در روز 30 شهریور سال 1330 شمسی خطاب به سرهنگ جلیلوند رییس زندان قصر نامه ای نوشت که متن ان به شرح زیر است:

«هوالعزیز

ریس کل زندان جلیلوند

تو این نوکر بی‌اراده جنایتکاران! به جنایتکارانی که برادران مرا تبعید کردند بگو که مرا هم پیش برادرانم ببرند و یا آن‌ها را پیش من بیاورند، فوراً و سریعاً یکی از این دو کار را انجام دهید، امید است انشاء الله در دنیا به زودی و در آخرت به عذاب الیم الهی و غضب شدید خداوند قهار گرفتار شوید.

إن شاء الله تعالی
لعنةالله علیکم اجمعین
زندان قصر خربه الله

به یاری خداوند توانا»

---
مطالب مرتبط  خلاصه ای از زندگینامه شهید نواب | عکس دختر شهید نواب | نواب صفوی تروریست است؟

موضوعات


لوگوهای حمایتی
    جشنواره شباب

تـازه ها

پادکست نوابیون

ویدیوکست نوابیون

نویسندگان نوابیون

لوگوی دوستان
    رهبر

سایت های مرتبط

جشنواره
پیوندهای دوستان

  • پیوندهای مذهبی
  • اوقات شرعی


.